O rozgrywkach

La Liga

Primera División Liga de Fútbol Profesional (Professional League Football - zwyklę znany jako La Liga lub Primera Division)

Jest to najlepsza liga piłki nożnej w całej Hiszpanii. Gra w niej 20 zespołów. Pod koniec sezonu trzy najgorsze spadają do Segunda Division (druga liga), a trzy najlepsze z niższej klasy rozgrywkowej awansują do Primera Division.

La Liga jest jedną z najlepszych lig piłkarskich na Starym Kontynencie. Rywalizuje oto miano z angielską Premiership. Najbardziej utytułowanym zespołem w lidze hiszpańskiej jest Real Madryt, który na koncie ma aż 31 tytułów mistrza. Druga jest FC Barcelona (18 tytułów), a trzecie miejsce ma Atletico Madryt.

La Liga rozpoczyna się na początku września, a kończy na początku czerwca. Każdy zespół gra dwa razy. Na własnym stadionie i na stadionie przeciwnika. Ogólnie każda drużyna musi rozegrać 38 meczy. Mistrzem zostaje drużyna, która po 38 spotkaniach ma na koncie najwięcej punktów, a zarazem znajduję się na pierwszym miejscu. Trzy najgorsze zespoły zostają wydalone z Primera Division i spadają do Segunda Division. Aby zastąpić te trzy drużyny, trzy najlepsze zespoły z Segunda Division awansują do pierwszej klasy.

Najlepsze cztery zespoły w La Liga zakwalifikują się do Champions League. Pierwsza i druga drużyna bezpośrednio awansują do fazy grupowej. Natomiast trzeci i czwarty zespół musi rozegrać dwa mecze (u siebie i na wyjeździe) w trzeciej rundzie klasyfikacyjnej. Piąty i szósty zespół dostaje się do Pucharu UEFA.

Od sezonu 2009/2010 regulamin trochę się zmieni, bowiem bezpośrednio do fazy grupowej będą przechodzić trzy najlepsze drużyny.

Początki

Piłka nożna w szybkim tempie rozpowszechniała się na Starym Kontynencie. Dlatego w roku 1927 zaproponowano stworzenie ligi hiszpańskiej w piłce nożnej. Po długich dyskusjach w 1928 roku powstała liga o nazwie Primera Division. Na początku liga liczyła 10 zespołów. Były to: FC Barcelona, Real Madrid, Athletic Bilbao, Real Sociedad, Arenas Club de Getxo, Real Unión, Atletico Madryt, RCD Espanyol Barcelona oraz Racing Santander. Z tych dziesięciu zespołów w historii nigdy nie spadły trzy zespoły. FC Barcelona, Real Madryt i Athletic Bilbao.

Pierwszy w historii tytuł zdobyła FC Barcelona. Był to rok 1929. Następnie dwa razy pod rząd mistrzostwo zdobył Athletic Bilbao. Jego passa została przerwana przez Real Madryt, który swe pierwsze tytuły zdobył w 1932 i 1933. Później znów Bilbao dało znać o sobie i zdobyło tytuł w 1934 roku i 1936. Swe pierwsze trofea zdobył jeszcze Real Betis (1935). Później jednak La Liga została zawieszona z powodu wojny domowej w Hiszpanii.

Kiedy rozgrywki zostały wznowione po wojnie domowej do ligi dołączyły trzy zespoły. Atlético Aviación, Valencia POR i Sevilla FC. Atlético Aviación zdobył tytuł mistrza Hiszpanii w sezonie 1940/1941. Liga się wyrównała, jednakże po kilku latach o swojej sile dała znać FC Barcelona. Zdobywając mistrzostwo w 1945, 1948 i 1949.

Hiszpańska federacja piłkarska zauważyła, iż ligę zaczynają dominować dwa zespoły. FC Barcelona i Real Madryt. Mieli oni bowiem wielu graczy spoza kraju. Dlatego liczba obcokrajowców została zmniejszona do trzech. W zespole musiało być aż ośmiu zawodników z miejscowych. Po wprowadzeniu tych reguł i tak te dwie drużyny miały najlepszych piłkarzy. Barca w 1952 i 1953 roku zdobyła mistrzostwo. Potem dwa lata pod rząd w Hiszpanii rządził Real.

Dominacja Realu

Od 1961 do 1980 roku w Primera Division dominował Real Madryt. Zdobył w tym czasie aż 14 razy mistrzostwo Hiszpanii. Jedynym zespołem, który mógł rywalizować z „Królewskimi” był zespół również z Madrytu. Atletico Madryt.

Po sukcesach Realu swoje pierwsze mistrzostwo zdobył Real Sociedad. Rok później znów sięgnęli po to trofeum. Następnie liga była znów wyrównana. Raz wygrywał Athletic Bialbo, a raz FC Barcelona.

Dream Team Barcelony

Gdy Johan Cruyff w 1988 ponownie został trenerem FC Barcelony stworzył legendarny Dream Team. Cruyff wprowadził do swojej drużyny takich piłkarzy jak Guardiola, José Mari Bakero, Txiki Beguiristain, Goikoetxea, Ronald Koeman, Michael Laudrup, Romario i Hristo Stoichkov. Drużyna z tymi piłkarzami zdobyła Primera Division cztery razy pod rząd. Raz Champions League. Po kilku latach niepowodzeń Barcy znów nadszedł na nich czas. W roku 1998 trenerem FC Barcelony został Louis van Gaal. Zdobył wtedy dwa razy mistrzostwo Hiszpanii.

Nowa era

Od początku nowego wieku cała Hiszpania zaczęła interesować się piłką nożną, bowiem zespoły hiszpańskie zaczęły coraz lepiej grać. Najlepszymi hiszpańskimi drużynami były FC Barcelona, Real Madryt. „Królewskim” udało zdobyć się dwa razy Champions League (2000 i 2002). FC Barcelona prowadzona przez Franka Rijkaarda zwyciężyła w 2006 roku z Arsenalem w finale Ligi Mistrzów. Sevilla dwa razy pod rząd zdobyła Puchar UEFA.